Strona główna post Szerokość dróg transportowych – jakie są wymogi?

post

Szerokość dróg transportowych – jakie są wymogi?

Organizacja działania oraz przestrzeni w każdym zakładzie pracy jest zadaniem niezwykle ważnym, które wykonane niestosownie może wiązać się z problemami w komunikacji, a w najgorszym wypadku – z ewentualnym wypadkiem. Magazyny należą do miejsc, gdzie do czynienia mamy z ciężkimi towarami, usystematyzowanym sposobem pracy, a w użyciu często są wózki widłowe, które potrafią być bardzo niebezpieczne.

W związku z tym bardzo ważne jest właściwe przygotowanie przestrzeni, co możliwe jest poprzez ustalenie odpowiedniej szerokości dróg transportowych, a także dróg dla pieszych na terenie zakładu. W poniższym artykule skupimy się na drogach transportowych w magazynie, gdyż jest to kwestia nie dla każdego tak jasna i zrozumiała, jakby mogło się to wydawać.


Szerokość dróg transportowych – co mówią o tym obowiązujące normy?


Ciągi komunikacyjne tego rodzaju powinny być czytelne dla odbiorcy i dobrze widoczne. Za pomocą najnowszych technologii nanosimy na parkiet farbę, która ma wysoką odporność na oddziaływanie czynników zewnętrznych, na

Normy dotyczące szerokości dróg transportowych są odgórnie ustalone poprzez odpowiednie organy prawodawcze. Zanim przejdziemy do kwestii szerokości – najpierw warto mieć świadomość, jakie są wskazania dotyczące samej nawierzchni.

Według obowiązujących wymogów nawierzchnia dróg transportowych powinna być utwardzona, a także gładka i odporna na zużycie. Po drugie droga transportowa powinna być wykonana z materiału, który będzie gwarancją dobrej przyczepności. Ważne jest także, by w trakcie eksploatacji powierzchni nie wytwarzał się kurz. Kolejnym, istotnym aspektem jest to, że droga transportowa powinna być łatwa do czyszczenia, a zarazem nie nasiąkać wodą.

Oczywiście nie bez znaczenia jest również nośność drogi transportowej. Ta powinna być odpowiednia do obciążenia wynikającego ze stosowanych środków transportowych. Ważne jest także zapewnienie właściwego oświetlenia, które dla nikogo nie będzie oślepiające. Pochylenie drogi transportowej nie powinno przekraczać pięciu procent.


Drogi transportowe w magazynie – jakiej powinny być szerokości?


Pozostając w temacie obowiązujących norm – powinieneś mieć świadomość, że jeżeli w magazynie znajduje się miejsce, w którym możliwe jest niespodziewane wtargnięcie pieszego – należy tam ustawić barierki lub skorzystać z innych środków mających zapewnić bezpieczeństwo. Właściwa szerokość drogi transportowej ma znaczenie, jeżeli pracownicy zakładu stosują się do zasady mówiącej o tym, że nie należy jej niczym zastawiać. Odpowiednia organizacja pracy jest możliwa także dzięki ustaleniu dopuszczalnej prędkości pojazdów, takich jak wózek widłowy.

Wróćmy jednak do sedna naszego artykułu, czyli szerokości dróg transportowych w magazynie. Zasady dotyczące wymiarów określone zostały w polskiej normie o numerze PN-M-78010:1968. Wynika z niej, że szerokość drogi transportowej nie powinna być mniejsza niż 120 centymetrów. Z kolei w przypadku dróg dla pieszych – szerokość przejścia powinna być ustalona według konkretnych wzorów.

Dla ruchu jednokierunkowego będzie to wzór: b = a + 30 centymetrów, z kolei dla ruchu dwukierunkowego: b = 2a + 60 centymetrów.  Literkę “b” należy rozumieć jako minimalną szerokość drogi transportowej, a “a” oznacza szerokość środka transportowego. W sytuacji gdy przewożony towar ma większą szerokość, niż wynosi szerokość środka transportu, to w takich obliczeniach powinieneś korzystać z szerokości towaru właśnie.


Szerokość dróg transportowych w magazynie – wnioski końcowe


Mamy nadzieję, że dzięki powyższym informacjom nie masz już żadnych wątpliwości dotyczących tego, jaka powinna być szerokość drogi transportowej w jakimkolwiek zakładzie pracy. Jeżeli jesteś właścicielem magazynu, to zachęcamy Cię do skorzystania z tych wskazówek. Nie tylko dlatego, że w innym wypadku narażasz się na kary finansowe wynikające z zignorowania obowiązujących przepisów.

Zachęcamy Cię do tego przede wszystkim przez wzgląd na bezpieczeństwo Twoich pracowników. To z kolei bezpośrednio przekłada się na renomę Twojej firmy, a także chroni Cię przed obowiązkiem wypłaty dużych odszkodowań. Jeżeli poszukujesz profesjonalnej ekipy, która mogłaby się zająć namalowaniem pasów określających drogi transportowe – serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami.


Zapraszamy do kontaktu!

Zobacz nasze realizacje
Pokaż więcej

Wybrani klienci

505 189 131


Oznakowanie poziome
Leszek Mrozkowiak

ul. Ceglarska 1, 63-700 Krotoszyn


 

Masz pytania?
Skontaktujemy się z Tobą!

© 2016 - 2024 by Oznakowanie poziome. Wszelkie prawa zastrzeżone.