Strona główna post Jak zwiększyć bezpieczeństwo na hali produkcyjnej?

post

Jak zwiększyć bezpieczeństwo na hali produkcyjnej?

Mimo że według danych liczba wypadków wśród pracowników z roku na rok jest coraz mniejsza,  to niebezpieczne sytuacje nadal się zdarzają. Zatrudnione osoby są narażone na zwiększone niebezpieczeństwo, między innymi w halach produkcyjnych, na których terenie pracują. Ryzyko wypadku w takich miejscach jest znacznie wyższe niż w innych przypadkach ze względu na wielkość takich obiektów. Wpływ na bezpieczeństwo na halach produkcyjnych ma również obecność maszyn. W związku z tym pracodawcy objęci są obowiązkiem spełnienia wymogów potrzebnych do zapewnienia bezpiecznych warunków pracy osobom, które mają ją wykonywać. Zdrowie i bezpieczeństwo pracowników hali produkcyjnej wiąże się również z wydajnością wykonywanej przez nich pracy. Jeżeli pracownicy będą dobrze obeznani z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na hali, a pracodawca odpowiednio zabezpieczy miejsce pracy, ryzyko potencjalnych wypadków znacząco spadnie.


Najważniejsze elementy zapewniające bezpieczeństwo na hali produkcyjnej


Pomimo obowiązku przestrzegania przepisów BHP na hali produkcyjnej, niektórzy pracodawcy wciąż nie spełniają wszystkich postawionych wymogów. Pracownicy, którzy pracują na tak dużej przestrzeni, często w otoczeniu wielu głośnych i specjalistycznych maszyn są narażeni na problemy ze słuchem czy  wzrokiem. Dlatego powinnością pracodawcy jest zapewnienie im potrzebnego wyposażenia, takiego jak słuchawki ochronne, dobrej jakości maski czy specjalne okulary chroniące wzrok, a także pilnowanie, by pracownicy z nich korzystali, kiedy jest to wymagane. Dodatkowo istotne jest zapewnienie odpowiedniego obuwia, a także odzieży chroniącej przed niebezpiecznymi substancjami. Wyposażenie pracowników zależy od specyfiki pracy, dlatego trzeba je dostosować do potrzeb i wymagań.

Oprócz tego ważne jest dbanie o zachowanie czystości. Dbałość o higienę w miejscu pracy może zapobiec niespodziewanym kosztom pojawiającym się, chociażby w sytuacjach dostania się do obwodów maszyn niepożądanych substancji, co może nawet doprowadzić do wywołania pożaru, stwarzając tym samym duże zagrożenie dla pracowników i duże straty finansowe.

Nie mniej ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo jest sprawnie działająca klimatyzacja. Temperatury na hali produkcyjnej mogą być bardzo wysokie. Jeśli pomieszczenie będzie dobrze klimatyzowane, oprócz komfortu pracowników, wzrośnie również ich bezpieczeństwo, ponieważ praca w zbyt wysokich temperaturach, może prowadzić do zbytniego przemęczenia, a także problemów zdrowotnych. Dodatkowo należy pamiętać, że o stan klimatyzacji również trzeba dbać, regularnie sprawdzając jej czystość i stan techniczny.


Oznakowanie hali produkcyjnej niezbędne dla bezpieczeństwa


Do najważniejszych czynników wpływających na zwiększenie bezpieczeństwa hali produkcyjnej zalicza się również jej odpowiednie oznakowanie, na przykład za pomocą wyznaczenia dróg transportowych. Dzięki czytelnemu i profesjonalnie wykonanemu oznakowaniu oferowanemu przez naszą firmę będzie możliwe oznaczenie dróg ewakuacyjnych, a także zorganizowanie płynnego i bezpiecznego ruchu wewnątrz budynku. Wśród dostępnych w naszej ofercie możliwości oznakowania znajdują się również malowanie pól lokacyjnych i strefowych, oznakowanie poziome i pionowe ramp, regałów i słupów, a także ostrzegawcze oznakowanie. W trosce o bezpieczeństwo warto zadbać o profesjonalne oznakowanie obszaru hali produkcyjnej i znajdujących się na niej elementów w celu uniknięcia ryzyka wypadków oraz zwiększenia wygody i mobilności pracowników. Do podjęcia działań z zakresu oznakowania hali produkcyjnej warto skorzystać z usług firmy takiej jak nasza, gdzie dbamy o wysoką jakość świadczonych usług i pełen profesjonalizm.

Mimo tego, że to pracodawca ponosi odpowiedzialność za swoich pracowników, niezbędne jest, aby pracownicy sami przestrzegali ustalonych norm. W celu zapewnienia niezbędnej wiedzy ważne jest przeprowadzanie szkoleń z przepisów BHP na hali produkcyjnej, z uwzględnieniem kwestii poruszania się po wytyczonych ścieżkach i przebywania w wyznaczonych do tego strefach.


Zapraszamy do kontaktu!

Zobacz nasze realizacje
Pokaż więcej

Wybrani klienci

505 189 131


Oznakowanie poziome
Leszek Mrozkowiak

ul. Ceglarska 1, 63-700 Krotoszyn


 

Masz pytania?
Skontaktujemy się z Tobą!

© 2016 - 2024 by Oznakowanie poziome. Wszelkie prawa zastrzeżone.