Strona główna post Oznakowanie poziome i pionowe w halach i magazynach – czy warto?

post

Oznakowanie poziome i pionowe w halach i magazynach – czy warto?

Przestrzeganie przepisów BHP w magazynach i halach jest bardzo istotne. Pomaga ono uniknąć nieszczęśliwych wypadków, które mogą doprowadzić do tragedii. Jednym ze sposobów na zabezpieczenie pracowników przed uszczerbkami na zdrowiu, jest wykonanie w zakładzie oznakowania poziomego i pionowego. Dzięki odpowiedniemu oznaczeniu praca w halach i magazynach staje się nie tylko prostsza, ale również znacznie bezpieczniejsza. Jeśli chcesz poznać inne argumenty przemawiające na korzyść oznakowania pionowego i poziomego hal oraz magazynów, zapoznaj się z naszym artykułem.


Oznakowanie poziome i pionowe w halach i magazynach – dlaczego warto?


Oznakowanie poziome wyznacza ciągi komunikacyjne dla osób poruszający się pieszo oraz kierujących różnorodnymi pojazdami, m.in. wózkami widłowymi. Pozwala ono nie tylko uniknąć wypadków, ale również usprawnić pracę i zwiększyć komfort pracowników. W dobrze oznakowanych halach i magazynach rzadko dochodzi do jakichkolwiek wypadków i kolizji, np. zderzeń dwóch pojazdów. Ponadto dzięki oznakowaniu poziomemu i pionowemu można sporo zaoszczędzić. Zastanawiasz się jak to możliwe? Otóż odpowiednio oznakowane firmy nie muszą martwić się wymianą maszyn i towarów uszkodzonych podczas wypadku. Ponadto nie potrzebują naprawiać w pojazdach usterek wywołanych na skutek kolizji. Warto również pamiętać, że im mniej wypadków w firmie, tym więcej rąk do pracy, gdyż pracownicy nie muszą przebywać na zwolnieniu chorobowym.


Oznakowanie pionowe i poziome a przepisy BHP


Każdy zakład pracy ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki do wykonywania obowiązków służbowych. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów BHP: “Miejsca w zakładzie pracy, w których występują zagrożenia dla pracowników, powinny być oznakowane widocznymi barwami i/lub znakami bezpieczeństwa, zgodnie z Polskimi Normami. Znaki bezpieczeństwa powinny być umieszczone odpowiednio do linii wzroku – w miejscu lub w najbliższym otoczeniu określonego zagrożenia, a w przypadku ogólnego zagrożenia – przy wejściu na teren, gdzie występuje takie zagrożenie”. Zasady dotyczące oznakowania hal i magazynów zostały wspomniane również w Dyrektywie 92/58 EWG z dnia 24 czerwca 1992 roku. Według przepisów prawa hale i magazyny muszą być oznakowane klarownie i bezpiecznie. Ponadto muszą spełniać określone wymagania.

Niestety, mimo że przepisy jasno określają, iż oznakowanie jest elementem niezbędnym w halach i magazynach, to w praktyce wygląda to różnie. Wiele przedsiębiorstw zaniedbuje oznaczenia ze względu na niewiedzę i chęć zaoszczędzenia. Zdarza się to nawet w dużych korporacjach. Należy jednak pamiętać, że nie dbając o odpowiednie zabezpieczenie miejsca pracy, pracodawca może ponieść bardzo poważne konsekwencje.


Dlaczego nie warto lekceważyć oznakowania pionowego i poziomego?


Jak wiadomo, nie dbając o odpowiednie oznakowanie hali czy magazynu, łamiemy prawo. W efekcie możemy zostać obciążeni karą finansową. Ponadto lekceważąc obowiązek wykonania oznakowania poziomego i pionowego, zaniedbujemy bezpieczeństwo swoich pracowników. W wyniku tego możemy stracić świetnego specjalistę. Należy zawsze pamiętać, że wypadek w pracy jest w stanie doprowadzić do tragedii, która może kosztować kogoś życie.

Brak oznakowania pionowego i poziomego może być także niebezpieczny dla towarów, maszyn i wszelkich sprzętów znajdujących się w halach i magazynach. Nie wyznaczając ciągów komunikacyjnych, musimy liczyć się z tym, iż na terenie zakładu może dojść do licznych kolizji. W efekcie szkód może doznać nie tylko pojazd, ale również urządzenia i towary znajdujące się w jego pobliżu. To oczywiście wiąże się ze sporymi stratami finansowymi.

Jeśli chcesz uniknąć problemów prawnych i pragniesz zadbać o bezpieczeństwo swoje i  pracowników oraz stan maszyn, koniecznie zapoznaj się z ofertą naszą firmy! Od lat zajmujemy się oznakowaniem pionowym i poziomym hal oraz magazynów. Gwarantujemy najwyższą jakość usług, fachowe doradztwo i profesjonalną obsługę.


Zapraszamy do kontaktu!

Zobacz nasze realizacje
Pokaż więcej

Wybrani klienci

505 189 131


Oznakowanie poziome
Leszek Mrozkowiak

ul. Ceglarska 1, 63-700 Krotoszyn


 

Masz pytania?
Skontaktujemy się z Tobą!

© 2016 - 2024 by Oznakowanie poziome. Wszelkie prawa zastrzeżone.